ÇOCUK SAĞLIĞI

Demir Eksikliği

1-) Bebeklerde sık görülen problemlerden birinin demir eksikliği olduğunu duyuyoruz. Ülkemizde demir eksikliği ne kadar yaygın ve bebeklerin üzerinde ne gibi sonuçları var?

Türkiye’de her 2 bebekten 1 ‘inde demir eksikliği görülür. Demir eksikliğinin bebeklerde gelişim geriliğine ve kansızlığa yol açmak gibi çok önemli sonuçları vardır.

 

2-) Peki bebeklerde neden demir eksikliği görülür? Beslenme ile ilgisi nedir?

Bebekler doğuştan getirdikleri demir stokları ile doğarlar. 6. aya geldiklerinde bu stoklar boşalır ve bebeklerin demir ihtiyacı artar. Dolayısı ile bebekleri demir açısından zengin gıdalar ile beslemek gerekir.

İnek sütü demir açısından çok fakirdir. 1 yaşından önce inek sütü kullanımı bebeklerde görülen demir eksikliğinin en önemli nedenlerinden biridir. Demir eksikliğine yol açamamak için dünya sağlık örgütü ve tüm sağlık otoriteleri ilk 1 yıl inek sütü kullanımını önermemektedir.

 

3-) İnek sütü derken sadece açık sütten mi bahsediyorsunuz yoksa marketlerde aldığımız kutu sütler de sakıncalı mı?

İster açık ister marketten aldığımız ambalajlı sütler olsun hepsi inek sütüdür ve hepsi bebekler için sakıncalıdır. Ülkemizde yaygın olarak yapılan inek sütünün içine bisküvi eklemek ya da kahvaltı karşımı hazırlamak da inek sütünün 1 yaşından küçük bebekler için sakıncalarını gidermez.

 

4-) Bebeklerde demir eksikliği olmaması için doğru bebek beslenmesinin nasıl olması gerekir?

Anne sütü bebekler için en iyi besindir. Anneler mümkün oldukça bebeklerini emzirmeliler. Ancak anne sütünün olmadığı durumlarda ilk 1 inek sütü kullanılmamalı yerine demir açısında zengin devam sütleri tercih edilmelidir.

Devam sütleri anne sütü referans alınarak geliştirilmiştir. Dolayısıyla bebeğin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde zengin demir içerir. Eksiksiz beslenmeye destek olur.

 

5-) İnek sütü ile muhallebi yapmak, içine biskuvi ezmek, kahvaltı karışımında kullanmak da mı sakıncalıdır?

İnek sütünün ister içecek olarak, ister karışımların içinde hiçbir şekilde 1 yaşından önce kullanılmaması gerekir. Annelere bebeklerinin muhallebilerini, kahvaltı karışımlarını, hatta yogutudu devam sütü ile yapmasını öneriyoruz. Devam sütlerini inek sütü kullanacağınız her yerde kullabilirsiniz çünkü bu bebeğe uygun süttür.

 

6-) Devam sütlerini annelerin ne zamana kadar kullanması gerekir?

Anne sütü yokluğunda yada yetersiziliğinde devam sütlerinin en az 1 yaşına kadar kullanılmasını öneriyoruz. Gördüğümüz büyük yanlışlardan biri ek besin dönemine geçince annelerin bebeklerini sadece katı gıdalar ile besleyip, devam sütünü kesmeleri. Oysa bebeklerin ilk 1 yaşına kadar bebeklerin anne sütü yoksa da devam sütü da almaya devam etmesi gerekir.

 

7-) 6.aydan sonra bebeklerin ne kadar devam sütü alması gerekir?

Bebeklerin 6. aydan sonra bebeklerin günde 500 ml anne sütüne ihtiyacı vardır. Bebeklerin süt ihtiyacını ek besinlerle, sebze, meyve ile karşılamak mümkün değildir. Ek besinlere geçilse de bebeğin süt ihtiyacı ayrıdır. Eğer annenin 500 ml anne sütü yoksa yada yetersizse, 1 yaşına kadar bebeğin süt ihtiyacı kesinlikle devam sütü ile desteklenmelidir.

Yrd. Yrd.Doç.Dr. Vilda BARLAS

Yrd. Yrd.Doç.Dr. Vilda Barlas 1993 yılında İstanbul (ÇAPA) Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. Uzmanlık eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda tamamlamıştır.

Vilda Barlas kendi muayenehanesinde sağlık hizmeti vermektedir.

İletişim Bilgileri

Adres: Bahçeşehir 2. Kısım Mah. Süzer Bulvarı KC Çarşı Sitesi F Blok Apt. 19/14 Başakşehir/İstanbul

Ofis Tel: +90 212 669 44 46

Ofis Tel: +90 530 930 11 48

Cep Tel: +90 532 425 09 49

              

Mail: info@drvildabarlas.com

©2020 Tüm hakları saklıdır. Sitedeki bilgi, belge ve resimler kaynak göstermek kaydıyla kullanılabilir.

Search